Sun-Sentinel.com
South Florida's Latest News
Member services MyNews Home Delivery
HOME | NEWS | SPORTS | ENTERTAINMENT | CLASSIFIED | BUSINESS | WEATHER
 
  

SPORTS
INSIDE SPORTS
Dolphins
'Fins Insider Report
Marlins
Heat
Panthers
OTHER SPORTS

Colleges
High schools
Outdoors
Golf
Tennis
Motor sports
Boxing
Recreation
Broadcast sports
Horse racing
Sports business
Caribbean sports
Soccer

CHANNELS

NEWS
South Florida
Nation/World
Cuba

Columns

Education

Lotto

Obituaries


WEATHER
Hurricane
Web cam


SPORTS
Dolphins
Marlins

Heat
Panthers

High school

College
Golf
Outdoors

BUSINESS
Local stocks

ENTERTAINMENT
Movies
Restaurants

Festivals
Music
TV
Stage
Attractions
Nightlife
Celebrity news
Contests

CLASSIFIED
Jobs
Homes
Apartments
Cars
Personals
Place a classified ad

SHOPPING
Advertisers
Newspaper ads
Furniture Row

EDITORIALS/LETTERS
Chan Lowe cartoons

THE EDGE
Multimedia games and graphics.

HEALTH

TRAVEL

FEATURES/LIFESTYLE
Food
Home & Garden
Books

COMMUNITY
Calendar

TRAFFIC
Broward
Palm Beach
Miami-Dade
Maps
Directions

CORRECTIONS

OTHER SERVICES
Archives
Customer service
News by e-mail


Linette, Salamone sweep Invitational

By Sharon Robb
STAFF WRITER
Posted March 8 2004

Running

Andrew Greenidge of Coconut Creek and Trish Butler of Coral Springs won the men's and women's overall titles at the ninth annual St. Paddy's Day 4-Miler in Pompano Beach. Greenidge, 39, won in 21:30. He averaged 5:23-minute miles. Butler, 41, won in 24:55.

Results

MEN OPEN: 1. Andrew Greenidge 21:30; 2. Don Wennerstrom 21:36; 3. Chris Oesch 22:05. MEN MASTERS: 1. Bob Dugan 22:36; 2. David Kroupa 23:21; 3. Jose Clavijo 23:32; GRAND MASTERS: 1. Al Swenson 24:12; 2. Jeff Powers 24:45; 3. Charlie Galloway 25:20; SENIOR GRAND MASTERS: 1. Robert Hendrick 26:09; 2. Al Shamoun 27:54; 3. Mike Branigan 28:48. MEN AGE GROUP: 10-and-under: 1. Jeffrey Tait 28:57; 2. Garrett Gardner 35:36; 3. Justin Soden 36:19; 11-12: 1. Mateus Falci 29:41; 2. Domenic Zenga 33:05; 3. Scott Matthewman 36:43; 13-14: 1. Vincent Hahr 28:05; 2. David Matthewman 29:41; 3. Jon Burke 34:52; 15-19: 1. Patrick Fitzgibbon 24:52; 2. Billy Zenga 25:39; 3. Michael Weston 33:06; 20-24: 1. Alex Marsaud 26:53; 2. Chris Murphy 28:06; 3. Jim Wilson 34:44; 25-29: 1. Brian Roush 25:39; 2. Ramzi Matar 26:37; 3. Edward Herrera 27:04; 30-34: 1. Eraldo Teixeira 22:05; 2. David Schneider 22:45; 3. Geovany Brito 23:11; 35-39: 1. Isaac Izquierdo 22:16; 2. Bob Elliott 23:46; 3. Jon Williams 24:09; 40-44: 1. Eric Beazley 23:38; 2. Joe Monks 23:56; 3. Jerry St. Peter 24:15; 45-49: 1. Craig Cotnoir 23:34; 2. Al Bakari 24:21; 3. Laurent Cali 24:36; 50-54: 1. Kenneth Lohmeyer 25:26; 2. Louis Molina 25:45; 3. Ed Norton 26:01; 55-59: 1. Larry Starr 26:40; 2. Sven Lutz 27:50; 3. Jack Wilson 28:15; 60-64: 1. Jose Santiago 28:57;2. Peter Rackett 29:29; 3. Tommy Hyde 31:16; 65-69: 1. Don Kemp 31:08; 2. Louis Best 32:39; 3. Win Spears 37:15; 70-74: 1. Bob Levine 34:06; 2. Herb Cohen 34:37; 3. Hy Dashevsky 34:58; 75-79: 1. Leroy Buckner 36:21; 2. Preston Sheldon 38:56; 3. Wally Herman 39:16; 80-and-over: 1. Bill Tribou 35:58; 2. Carmelo Crupi 39:14; 3. Abe Ulanoff 48:20.

WOMEN OPEN: 1. Trish Butler 24:55; 2. Tracey Butler 26:04; 3. Jennifer Costello 26:37. WOMEN MASTERS: 1. Maria Augustine 27:05; 2. Carolyn May 27:15; 3. Eileen Posgay 27:17; GRAND MASTERS: 1. Mira Bedo 29:25; 2. Yvonne Tasker-Rotherberg 30:40; 3. Caroline Luttrull 32:49; SENIOR GRAND MASTERS: 1. Kay Chernoff 33:33; 2. Mimi Oliveira 33:42; 3. Sally Molina 34:08. WOMEN AGE GROUP: 10-and-under: 1. Chelsea Vega 38:35; 2. Mackenzie Fehl 56:57; 11-12: 1. Kelly Matthewman 37:05; 13-14: 1. Kathleen Fitzpatrick 30:40; 15-19: 1. Megan Tobin 34:28; 2. Brianna Kuzbyt 37:18; 20-24: 1. Kandida De La Cruz 29:39; 2. Nikki Imhoff 36:00; 3. Jennifer Jacob 37:40; 25-29: 1. Katie Spero 27:38; 2. Heather Whitten 28:51; 3. Elizabeth O'Connor 29:09; 30-34: 1. Line Sovik 27:50; 2. Eileen Pliske 28:00; 3. Melanie Alston 28:42; 35-39: 1. Jean Schalk 27:37; 2. Lucy Cotnoir 27:58; 3. Julie Cloney 28:33; 40-44: 1. Lauren Fuchs 28:06; 2. Carolann Mazza 28:15; 3. Tracy Koch 29:00; 45-49: 1. Pat Keen 27:44; 2. Jackie Lowther 28:00; 3. Carrie Burke 28:09; 50-54: 1. Pamela Richardson 33:16; 2. Debbie Molina 33:25; 3. Chery McCully 37:52; 55-59: 1. Gail Beiley 35:05; 2. Sally Goldberg 36:01; 3. Ann Bacon 36:49; 60-64: 1. Gerry Barry 37:41; 2. Miri Michael 38:05; 3. Arlene Mendell 39:22; 65-69: 1. Loretta Schorr 1:10:07; 2. Arlene Culliney 1:10:39; 75-79: 1. Helen Weiss 48:58.

  Email story
  Print story
MORE HEADLINES

Copyright 2004, South Florida Sun-Sentinel



Questions or comments? | Paid archives | Start a newspaper subscription | How to advertise | Privacy policy
Copyright 2004, Sun-Sentinel Co. & South Florida Interactive, Inc.
   


horizontal rule

Home

Upcoming Races

Photo Gallery

Past Racing Results

PRs

Running Awards

Training Guide

In the news