Sun-Sentinel.com HOME | NEWS | SPORTS | ENTERTAINMENT | CLASSIFIED | BUSINESS | WEATHER
Member services MyNews Home Delivery
South Florida's Latest News

SPORTS
INSIDE SPORTS
Dolphins
'Fins Insider Report
Marlins
Heat
Panthers
OTHER SPORTS

Colleges
High schools
Outdoors
Golf
Tennis
Motor sports
Boxing
Recreation
Broadcast sports
Horse racing
Sports business
Caribbean sports
Soccer

CHANNELS

NEWS
South Florida
Nation/World
Cuba

Columns

Education

Lotto

Obituaries


WEATHER
Hurricane
Web cam


SPORTS
Dolphins
Marlins

Heat
Panthers

High school

College
Golf
Outdoors

BUSINESS
Local stocks

ENTERTAINMENT
Movies
Restaurants

Festivals
Music
TV
Stage
Attractions
Nightlife
Contests

CLASSIFIED
Jobs
Homes
Apartments
Cars
Personals
Place a classified ad

SHOPPING
Advertisers
Newspaper ads
Furniture Row

EDITORIALS/LETTERS
Chan Lowe cartoons

THE EDGE
Multimedia games and graphics.

HEALTH

TRAVEL

FEATURES/LIFESTYLE
Food
Home & Garden
Books

COMMUNITY
Calendar

TRAFFIC
Broward/Dade
Palm Beach
Maps
Directions

CORRECTIONS

OTHER SERVICES
Archives
Customer service
News by e-mail


Virano is best Florida finisher at the Hops Tampa Bay Marathon

By Sharon Robb
STAFF Writer
Posted January 26 2004

Parks Super 5K Run

Roberto Castillo, 47, of Miami (16:32) and Jill Horst, 25, of Miami (18:39) won the men's and women's overall titles in the Miami Runners Club 5K race at Tropical Park in Miami.

results

MEN'S WHEELCHAIR: 1. Ted Bridis 15:27. MEN OPEN: 1. Roberto Castillo 16:32; 2. Geoff Travis 17:15; 3. Boris Fernandez 17:19. MEN MASTERS: 1. James Boesch 18:00. MEN AGE GROUP: 10-under: 1. Jeffrey Tait 21:40; 2. Jorge Aguilar 22:10; 3. Jordan Hernandez 28:13; 11-14: 1. Justin Weatherspoon 19:52; 2. Kenneth Presedo 20:41; 3. John Michael Fernand 20:44; 15-19: 1. Christopher Gilbert 17:58; 2. Sebastian Pinzon 19:19; 3. Luis Hernandez 19:42; 20-24: 1. Roger Lacaille 26:49; 25-29: 1. Roberto Martinez 20:10; 2. Ben Sowles 20:30; 3. Hose Castro 26:51; 30-34: 1. Gary Battiste 22:04; 2. Fred Baker 23:42; 3. Claude Charron 25:01; 35-39: 1. Bolko Pawlakoski 17:55; 2. Jon Williams 18;11; 3. Juan Buade 20:06; 40-44: 1. Keith Ball 18:53; 2. Patrick Lawson 19:46; 3. David Henderson 20:45; 45-49: 1. David Altshuler 19:56; 2. Jeff Bruff 20:33; 3. Clifford Vaida 23:16; 50-54: 1. Judd Esty-Kendall 18:34; 2. Charlie Galloway 18:45; 3. Fernando Salazar 21:49; 55-59: 1. Bill O'Brien 20:13; 2. Mario Fournier 20:37; 3. Harold Kessler 21:45; 60-64: 1. Louis Buttacavoli 22:14; 2. William Check 24:27; 3. Russell Raffa 25:05; 65-69: 1. Esmildo Pascual 23:25; 2. Alberto Puello 30:58; 70-over: 1. Hans Fendl 23:09; 2. John Woobthorpe 41:11; 3. Herman Smola 41:26.

WOMEN OPEN: 1. Jill Horst 18:39; 2. Carol Postigo 19:24; 3. Sasha Mera 20:13. WOMEN MASTERS: 1. Cynthia Raes-Barnard 21:52. WOMEN AGE GROUP: 10-under: 1. Dakoa Bernal 25:30; 2. Molly Price 28:48; 2. Rachel Askowaitz 38:27; 11-14: 1. Meagan Hoar 21:32; 2. Jocelyn Hernandez 21:56; 3. Javiera Lepe 22:01; 15-19: 1. Celesta Brewers 22:01; 2. Amalia Londono 26:57; 3. Danielle Forster 27:38; 20-24: 1. Sarah Disparano 29:30; 25-29: 1. Rosa Oliva 20:44; 2. Rachael Cunningham 25:17; 30-34: 1. Lisa Naylor 23:41; 2. Matye Valdes 26:21; 3. Stacey Black 28:17; 35-39: 1. Denise Miller 23:40; 2. Evelyn Combs 25:02; 3. Maribel Thifault 27:06; 40-44: 1. Robin Ingegno 22:20; 2. Tammy Frost 25:37; 3. Mabelle O'Neal 26:11; 45-49: 1. Diane Krose 22:42; 2. Barbara Dunlop 24:01; 3. Diana Bruno 26:28; 50-54: 1. Mira Bedo 22:36; 2. Pamela Richardson 25:13; 3. Vicki Koller 29:04; 55-59: 1. Alice Todd 26:34; 2. Mary Ann Healy 28:32; 3. Maria Clavijo 30:41; 60-64: 1. Mimi Oliveira 25:35; 2. Sally Molina 26:46; 3. Erica Gassen 28:52; 70-over: 1. Lois Balafas 32:03.

Keno Bros. Duathlon

Anton Van Zyl of Fort Lauderdale and Sue Molloy of Wellington won the men's and women's overall titles in the season-opener at Tradewinds Park.

Van Zyl won in 48 minutes and 8 seconds. Molloy won the women's race by more than 4 minutes, in 54:09.

The course was a 2-mile run, 10-mile bike and 2-mile run.

Defending series champion Lara Block of North Miami flatted late in the bike race and was unable to finish.

RESULTS

MEN OPEN: 1. Anton Van Zyl 48:08; 2. Kevin Grogan 48:44; 3. Kevin Abbate 50:40; 4.Tom Drum 50:46; 5. David Kroupa 51:14.

MEN MASTERS: 1. Mike Szabo 51:52; 2. Rob Hernandez 54:26; 3. Monte Stickel 0:54:39.

RELAY: 1. Team Tim Nicholls 59:34; 2. Mayo Relay 1:07:42; 3. Desmond Duke 1:09:29.

MEN AGE GROUP: 10-14: 1. C.J. Fuchs 1:13:01; 2. Justin Soden 1:20:52; 3. Andrew Mangini Jr. 1:21:12; 15-19: 1. Steve Babich III 55:16; 2. Jaeden Hamernik 56:51; 20-24: 1. Chris Murphy 57:29; 2. Benedict Cavaliere 1:01:19; 3. Shaun Paquette 1:30:17; 25-29: 1. Dan McConnell 56:27; 30-34: 1. Gregg Blow 52:05; 2. Mauricio Crespo 53:34; 3. Matthew McColl 57:29; 4. Jay Delgado 59:07; 35-39: 1. Johnny Hadjichristou 51:37; 2. Cecilio Farinas 54:26; 3. Jon Williams 55:08; 40-44: 1.Walter Mores 59:11; 2. John Leonard 1:01:17; 3. David Tracey 1:01:25; 45-49: 1. Roger Travis 55:18; 2. Kevin Morris 55:29; 3. Dennis Paquette 58:50; 50-54: 1.Steve Inglese 59:34; 2. Carl Partridge 1:02:51; 3. Steven Turner 1:03:06; 55-59: 1. Bill Helfferich 1:00:28; 2. Fred Burgess 1:04:06; 3. Fred Stolzenburg 1:10:21; 60-64: 1. Bill Wernersback 1:15:26; 65-over: 1. George McCuen 1:18:24; Fat tire: 1. William Zenga 59:44; 2. Lee Warner 1:01:48; 3. Andrew Mangini 1:21:12; First timer: 1. Almir Rosa 57:52; 2. Kingsley Johnstone 1:00:39; 3. Mike Moran 1:05:56; CLYDESDALE: 1. Marty Fuchs 1:02:44; 2. Don Johnson 1:05:58; 3. Rick Lonergan 1:06:14; 4. Jim Mattey 1:11:56; 5. Daniel O'Hara 1:12:34.

WOMEN OPEN: 1. Sue Molloy 54:09; 2. Patricia Keen 58:06; 3. Charelle Burgess 58:22; 4. Lindsay Heiser 1:00:24; 5. Cheryl Vega 1:01:00.

WOMEN MASTERS: 1. Sharon Opkins 1:01:22; 2. Lauren Fuchs 1:02:06; 3. Patricia Soden 1:03:04.

WOMEN AGE GROUP: 10-14: 1.Chelsea Vega 1:23:11; 15-19: 1. Sarah Guptill 1:13:38; 20-24: 1. Lauren Liebowitz 1:08:03; 30-34: 1. Amy Westmoreland 1:11:08; 35-39: 1. Laura Kohn 1:01:57; 2. Nicole Swift 1:06:52; 3. Darlene Finnegan 1:33:10; 40-44: 1. Cindy Mittet 1:04:59; 2. Karina Fabi 1:07:31; 3. Diane Guptill 1:09:20; 4. Terry Mullen 1:16:15; 5. Sharon Kresser 1:29:39; 45-49: 1. Anita Travis 1:11:38; 2. Alison Smyth 1:12:21; 3. Patty Wells 1:14:09; 50-54: 1. Rosie Sidelko 1:11:22; 2. Dianne Ruggiero 1:18:07; 3. Janet Oppenheimer 1:47:50; First timer: 1. Nicole McClain 1:34:50.

T
  Email story
  Print story
MORE HEADLINES

Copyright 2004, South Florida Sun-Sentinel



Questions or comments? | Paid archives | Start a newspaper subscription | How to advertise | Privacy policy
Copyright 2004, Sun-Sentinel Co. & South Florida Interactive, Inc.
   


horizontal rule

Home

Upcoming Races

Photo Gallery

Past Racing Results

PRs

Running Awards

Training Guide

In the news