Sun-Sentinel.com Member services MyNews Subscribe to paper
HOME | NEWS | SPORTS | ENTERTAINMENT | SHOPPING | CLASSIFIED | BUSINESS | WEATHER
South Florida 247 The Latest News
 
  
   Sponsored by
Comcast Cable
SPORTS
INSIDE SPORTS
Miami Dolphins
'Fins Insider Report
Florida Marlins
Miami Heat
Shaquille O'Neal
Florida Panthers
Miami Hurricanes
OTHER SPORTS

Colleges
High schools
Outdoors
Golf
Tennis
Motor sports
Boxing
Recreation
Broadcast sports
Horse racing
Sports business
Caribbean sports
Soccer

CHANNELS

SOUTH FLORIDA NEWS
  Broward County
  Palm Beach County
  Miami-Dade County
Florida
Nation/World
Cuba
Education
Lottery
Obituaries

WEATHER
Hurricane
Web cam

SPORTS
Miami Dolphins
'Fins Insider Report
Florida Marlins
Miami Heat
Florida Panthers
Miami Hurricanes
High school
College
Golf
Outdoors

BUSINESS

EDITORIALS/LETTERS

SOUTHFLORIDA.COM
Entertainment
spacer
Events
spacer
Restaurants
spacer
Movies & TV
spacer
Music & Stage
spacer
Nightlife & Bars
spacer
Florida Getaways
spacer
Celebrity News
spacer
Horoscopes
spacer
Dating/Personals
spacer
Attractions & Outdoors
spacer
Visitorís Guide

FEATURES SECTIONS
Lifestyle
Food
Home & Garden
Travel
Books

HEALTH & SCIENCE

COMMUNITY

CONTESTS

NEWSLETTERS

CORRECTIONS

OTHER SERVICES
Archives
Customer service
News by e-mail



Ex-prep star Daly wins Family Affair

By Sharon Robb
STAFF WRITER
Posted May 31 2005
 

Keyes Classic

Trevor Coolidge, an All-West Coast Conference selection at University of Portland, and Danielle White of Fort Lauderdale won the men's and women's overall titles at the Keyes Memorial Day Classic at the Weston Town Center. Coolidge won in 15:58. He averaged 5:09-minute miles. White won in 22:02. Proceeds benefited the Rotary Club of Weston Sunset and its community projects. The race had 700 runners and walkers.

MEN OPEN: 1. Trevor Coolidge 15:58, 2. Kevin Beck 16:14, 3. Aldo Virano 16:52. MEN MASTERS: 1. Margaro Morales 17:33, 2. Thomas Redmond 17:38, 3. Walthon Maxwell 18:04. MEN AGE GROUP: 8-under: 1. Brett Kahn 30:21, 2. Aric Whiddon 30:45, 3. Jonathan Gordon 30:57; 9-10: 1. Jeffrey Tait 19:30, 2. Kenneth Castro 20:42, 3. Andrew Iglesias 21:52; 11-12: 1. Alan Percal 22:45, 2. Callum Thomas 24:22, 3. Andrew Torres 25:33; 13-14: 1. Stefon Napier 17:54, 2. Sanders Payne 20:58, 3. Ryan Kalpakian 23:01; 15-19: 1. Antonio Cerruto 18:13, 2. Agustin Rey 18:15, 3. Jared Fry 18:15.1; 20-24: 1. Jacob Brewer 18:03, 2. Andrew Katan 21:31, 3. Abraham Lapscher 23:00; 25-29: 1. Keith White 19:24, 2. John Harrington 20:40, 3. Patrick Richards 21:52; 30-34: 1. Joshua Frank 23:29, 2. Louis Morrow 23:49, 3. Cody Stanley 24:32; 35-39: 1. Chris Oesch 17:31, 2. Jon Williams 18:14, 3. Jasper Bell Jr. 18:27; 40-44: 1. John Banke 18:26, 2. Marvin Conerly 18:53, 3. Luis Mayusa 19:30; 45-49: 1. Rolando Anton 18:23, 2. Keith Ball 18:28, 3. Jose Miguel Hernandez 19:18; 50-54: 1. Ken Steckert 18:24, 2. Louis Molina 19:44, 3. Craig Davis 21:17; 55-59: 1. Alan Miller 19:12, 2. John Corcoran 22:07, 3. Harold Kessler 23:41; 60-64: 1. Al Shamoun 21:18, 2. David Worley 25:20, 3. James Struchins 25:42; 65-69: 1. Luis Ricaurte 27:35, 2. Win Spears 30:42, 3. Robert Dombrowski 32:23; 70-74: 1. George McCuen 23:45, 2. Alan Haimes 33:37, 3. Harold Clare 35:24; 75-over: 1. Howard Elakman 39:25, 2. Herman Smolar 45:57.

WOMEN OPEN: 1. Danielle White 20:02, 2. Ingrid Alexander 20:19, 3. Diane Calloway 21:03. WOMEN MASTERS: 1. Char Davidson 21:43, 2. Cecilia Torres 22:14, 3. Ilene Burstein 22:22. WOMEN AGE GROUP: 8-under: 1. Martha Thomas 27:50, 2. Samantha Fine 28:46, 3. Rylee Simons 33:58; 9-10: 1. Courtney Filliben 22:45, 2. Amanda Gonzalez 29:27, 3. Gayle Daugherty 29:47; 11-12: 1. Akeeba Rose 22:16, 2. Jessica MacConnie 25:13, 3. Ashley Alesnik 27:45; 13-14: 1. Mariana Lucena 22:32, 2. Lindsey MacConnie 24:23, 3. Mandy Marquardt 24:56; 15-19: 1. Kathryn Dellafera 22:25, 2. Sarah Porter 22:57, 3. Lindsay Lucas 23:07; 20-24: 1. Colleen Newton 21:29, 2. Anne Yehl 30:13, 3. Juliana Reese 30:29; 25-29: 1. Marianna Jimenez 22:27, 2. Erin Davis 28:11, 3. Elif Caputa 28:11; 30-34: 1. Ngozi Uwah 22:30, 2. Heather Harshman 24:31, 3. Deana Riggs 24:39; 35-39: 1. Christina Curran 22:24, 2. Angela Chambers 22:43, 3. Ann O'Connell 23:14; 40-44: 1. Jen Cox 23:43, 2. Michele Magulous 24:10, 3. Diane Zylka 24:56; 45-49: 1. Vickie Steuben 24:21, 2. Ana Vargas 25:07, 3. Michele Morris 26:09; 50-54: 1. Cynthia Raes-Barnard 22:28, 2. Mira Bedo 23:05, 3. Linda Dickens 23:15; 55-59: 1. Gail Beiley 25:07, 2. Linda Stein 25:51, 3. Yvonne Richardson 26:25; 60-65: 1. Jan Ross 25:58, 2. Joey Leonard 28:31, 3. Linda Green 30:15; 65-69: 1. Muriel Frank 39:52, 2. Marilyn Frank 49:23, 3. Dolores Coccia 51:59; 75-over: 1. Miriam Gordon 39:37.


Click here to subscribe Subscribe today to the Sun-Sentinel
and find out how to get one week extra!
Click here or call 1-877-READ-SUN.

  Email story
  Print story
MORE HEADLINES

Copyright © 2005, South Florida Sun-Sentinel



  shopping

Questions or comments? | Paid archives | Start a newspaper subscription | How to advertise | Privacy policy
Copyright 2005, Sun-Sentinel Co. & South Florida Interactive, Inc.
   


horizontal rule

Home

Upcoming Races

Photo Gallery

Past Racing Results

PRs

Running Awards

Training Guide

In the news